Kąpiele gorące

Kąpiele gorące mają szczególne zastosowanie w wypadku potrzeby rozgrzania całego ciała i uzyskania efektu rozkurczowego naczyń krwionośnych. Jest to działanie pomocne przy wszelkiego rodzaju kolkach, bólach jajników i narządów rodnych, pęcherza moczowego oraz kamicy nerkowej. Natomiast w żadnym wypadku nie należy stosować ich przy krwawieniach zewnętrznych i wewnętrznych oraz jeśli zachodzi podejrzenie zapalenia wyrostka robaczkowego.

Temperatura wody do kąpieli nie powinna przekraczać 40°C, ale początkowo musi być taka, by pacjent czuł się swobodnie. Po dostosowaniu się skóry do temperatury można dolewać coraz cieplejszej wody, lecz nie za gorącej. Czas trwania kąpieli wynosi od 30 do 60 minut, pod warunkiem, że woda zbytnio nie ostygnie oraz że chory nie ma kłopotów z sercem lub układem krążenia. Liczba zabiegów nie jest specjalnie ograniczona, zależy od uznania chorego.

Zabiegi parafinowe. Zaliczane są do termoterapii. Pierwsze próby leczenia tą metodą niektórych schorzeń miały miejsce już na początku obecnego wieku. Terapia ta rozwinęła się początkowo we Francji, a następnie została spopularyzowana w całej Europie. Do zabiegów wykorzystuje się parafinę białą, oczyszczoną. Ma ona charakterystyczną konsystencję, zbliżoną do konsystencji wosku, i jest znakomitym środkiem przy schorzeniach narządów ruchu, łatwo dostępnym i dosyć tanim, długo utrzymującym ciepło, prostym w stosowaniu i do wielokrotnego użycia (po dokładnym rozgrzaniu przecedzić ją przez sito lub tkaninę). Przeciwwskazania dotyczą osób z odwapnieniem kości oraz osób w świeżym stanie pourazowym. Do najprostszych zabiegów należą rękawiczki lub skarpetki parafinowe oraz kąpiele.

Zostaw komentarz

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>