Kategoria medycyna

Gruźlica płuc i sposób jej leczenia

– 30 g białego kadzidła utrzeć na proszek z 30 g mastyksu. Dodać 1/2 kg miodu, 100 g oleju lnianego lub oliwy z oliwek, 1 łyżkę sproszkowanego cynamonu i pół łyżeczki sproszkowanej gałki muszkatołowej. Wszystkie składniki dokładnie wymieszać. Zażywać 3 razy dziennie po łyżeczce (dzieci połowę dawki) 2 godziny po jedzeniu.

Czytaj całość

Kolor niebieski był stosowany do leczenia

Kolorem niebieskim leczono w przeszłości również niektóre choroby na tle nerwowym, zaburzenia psychiczne, wszystkie choroby gardła, chrypkę, gorączkę, szkarlatynę, tyfus, cholerę, prostatę, ospę, odrę, epilepsję, reumatyzm, biegunkę, wspomagano też ząbkowanie u dzieci.

Czytaj całość

Istota terapii kwiatowej

Dr E. Bach twierdził: „Choroba jest uleczalna nie jest ona ze swej natury ani złośliwa, ani okrutna, lecz sygnalizuje tylko organizmowi jego usterki, zapobiegając dalszym skutkom”, prezentował zatem duchowe podejście do stanu zdrowotnego człowieka, jego niedomagali i leczenia. Traktując ciało jako zwierciadło kondycji psychicznej, odkrył istotny związek między leczeniem fizycznych symptomów choroby a emocjonalnym obrazem pacjenta. Uważał, iż stany psychiczne wpływają na funkcjonowanie organizmu, a wszelkie niedomagania cielesne biorą początek z ducha. Z bogatego świata roślinnego wyselekcjonował 37 gatunków, które – jego zdaniem – wykazują właściwości lecznicze różnych stanów psychicznych. Owe stany psychiczne pogrupował w siedem bloków: strach, niepewność, brak zainteresowania rzeczywistością, uczucie osamotnienia, nadwrażliwość na wpływy otoczenia, załamanie i przygnębienie psychiczne oraz nadopiekuńczość.

Czytaj całość

W świecie tonów

Każdy przedmiot i każda osoba mają swój podstawowy ton. Jeżeli ktoś śpiewa łagodnie i melodyjnie ton drugiej osoby, wywiera na nią wpływ pozytywny, jeśli natomiast śpiewa ostro i bez przerwy, osiąga efekt destrukcyjny.

Czytaj całość

Śmiech i łzy

Pod wpływem silnych emocji można obserwować u tej samej osoby przeplatanie się śmiechu i płaczu. Skutek jest zbliżony, bo zarówno śmiech, jak i płacz rozładowują napięcie psychiczne, są swego rodzaju zaworem bezpieczeństwa dla psychiki, także wtedy, gdy występują równocześnie (można przecież śmiać się do łez). Nieco innego rodzaju jest śmiech spowodowany szokiem, np. u osoby, która była uczestnikiem wypadku.

Czytaj całość

Całkowite zahamowanie działania zmysłu powonienia

Całkowite zahamowanie działania zmysłu powonienia powoduje przede wszystkim brak apetytu. Dlatego wiele klinik medycznych stosuje już aromaterapię (gr. aromatikos – wonny, pachnący, od gr. aróma – wonne zioła), czyli leczenie zapachami. Zaczyna się ono zwykle od rozpylania w salach szpitalnych jak najprzyjemniejszych woni, które poprawiają samopoczucie chorych. W leczeniu zapachami uwzględnia się także strefę geograficzną, z której pacjent pochodzi stwierdzono np., że zapach powoju i świeżych biszkoptów służy chorym południowcom. Na stany stresowe – takie jak przemęczenie, przewrażliwienie, wewnętrzne napięcie – dodatnio działa specjalny masaż skóry za pomocą roślinnych substancji aromatycznych. Są to esencjonalne olejki w stanie czystym, rozpuszczone w olejkach eterycznych, również pochodzenia roślinnego, wykazujące właściwości głębokiego przenikania do tkanki ciała. Olejki takie wciera się albo bezpo-średnio po kąpieli, albo po natarciu ciała szorstką, włosianą rękawicą. Po wtarciu olejek drogą osmozy w ciągu niespełna paru godzin rozchodzi się po całym organizmie, regenerując siły.

Czytaj całość

Co gotować w niedziele?

Śniadanie: 2 naleśniki z pszennej mąki (40 g mąki, 1 jajko, pół szklanki chudego mleka, 1/16 kostki masła, 1 łyżeczka miodu na wierzch), 1 owoc lub pół szklanki soku owocowego.

Czytaj całość

Leczenie trądziku

– 600 g miodu, 600 g czerwonego wytrawnego wina, 200 g soku z aloesu, 50 g korzeni pokrzywy, 50 g korzeni łopianu gotować z dodatkiem wody na małym ogniu przez 1 godzinę. Po ostygnięciu przecedzić przez płótno i wycisnąć. Zażywać 3 razy dziennie po 1 łyżce, 20 minut przed jedzeniem.

Czytaj całość

Demis Roussos i tajemnica jego diety

Tajemnica tkwi w tym, że Demis Roussos spożywa posiłki nie zawierające tłuszczów i węglowodanów. (Najwięcej węglowodanów zawiera pieczywo, makarony, ciasta, słodycze itp.).

Czytaj całość

Dąb jako lek

Lek dla osób nadgorliwych, nie znających umiaru w pracy, nieustannie podejmujących nowe przedsięwzięcia, co nadmiernie wyczerpuje ich siły, lekceważących swoje zdrowie.

Czytaj całość

Rozkład dietetycznych posiłków

Śniadanie: kawałek razowego chleba z masłem i miodem, jogurt owocowy, szklanka soku z marchwi.

Obiad: sznycel z kurzej piersi (200 g) obsmażyć na oliwie, lekko posolić. Jako dodatek duży kartofel ugotowany w mundurku. Sałatka: 200 g marchwi utartej na tarce o dużych oczkach, doprawionej sokiem z cytryny wymieszanym z miodem i łyżeczką oliwy.

Czytaj całość

Skład mumio

Zarówno pochodzenie, jak i skład chemiczny mumio nie zostały jeszcze do końca zbadane, wiadomo jednak, że w 50% składa się z węgla, w 10% z wody i z całej reszty mikro- i ma- kroelementów, stanowiących niemal połowę pierwiastków tablicy Mendelejewa.

Czytaj całość

Amstrong wynalazcą urynoterapi?

Na miano ojca współczesnej urynoterapii (łac. urina- mocz, gr. therapeia – leczenie) w pełni zasługuje John W. Armstrong, autor opublikowanej w 1944 r. książki Water of life, która do dzisiaj wywołuje sporo kontrowersji. Przedstawił w niej przypadki wyleczeń uryną (najpierw praktykował na sobie, a dopiero potem na pacjentach), z całkowitym przekonaniem broniąc swojej metody i polemizując z przedstawicielami oficjalnej medycyny.

Czytaj całość

Kąpiele gorące

Kąpiele gorące mają szczególne zastosowanie w wypadku potrzeby rozgrzania całego ciała i uzyskania efektu rozkurczowego naczyń krwionośnych. Jest to działanie pomocne przy wszelkiego rodzaju kolkach, bólach jajników i narządów rodnych, pęcherza moczowego oraz kamicy nerkowej. Natomiast w żadnym wypadku nie należy stosować ich przy krwawieniach zewnętrznych i wewnętrznych oraz jeśli zachodzi podejrzenie zapalenia wyrostka robaczkowego.

Czytaj całość

Wiek a kolor

Często słyszy się pogląd, że odzież (jej fason i kolorystykę) należy dostosowywać do wieku osoby, tzn., że np. osoby starsze nie powinny ubierać się zbyt kolorowo. To oczywiste nieporozumienie. Właśnie w tzw. trzecim wieku powinno ubierać się kolorowo, gdyż wzmacnia to siły obronne organizmu.

Czytaj całość