Skład mumio

Zarówno pochodzenie, jak i skład chemiczny mumio nie zostały jeszcze do końca zbadane, wiadomo jednak, że w 50% składa się z węgla, w 10% z wody i z całej reszty mikro- i ma- kroelementów, stanowiących niemal połowę pierwiastków tablicy Mendelejewa.

W owej reszcie wyodrębniono 23 związki chemiczne, 30 mikro- i makroelementów, 10 tlenków metali, 6 aminokwasów, witaminy grup B, C i A, ponadto olejki eteryczne, jad pszczeli i substancje smołopodobne.

Mumio jest dwa razy cięższe od wody, topi się w temperaturze 200°C i spala się, nie wydzielając dymu. W płynach zasadowych rozpuszcza się całkowicie, natomiast w spirytusach, acetonie i chloroformie tylko częściowo. „Krew gór” nie jest ani toksyczna, ani radioaktywna.

Bogactwo wielu składników w jednej substancji wpływa na wielostronne lecznicze działanie mumio. Badania kliniczne wykazały nieprzeciętnie wysoką skuteczność uzyskanego z mumio i oczyszczonego balsamu, dochodzącą do 94% wyleczeń. Nie stwierdzono przy tym żadnych działań ubocznych. Jedyny warunek – podczas całej kuracji (25-30 dni) nie wolno spożywać ąikoholu pod żadną postacią.

Najskuteczniejsze działanie mumio odnotowano przy leczeniu złamań kostnych i regeneracji tkanki kostnej. Preparat ten wpływa pozytywnie na organy wewnętrzne, na wątrobę, żołądek i serce oraz poprawia procesy krwiotwórcze. Aktualnie trwają zaawansowane prace nad wykorzystaniem mumio w leczeniu choroby popromiennej.

Specyfik dawkuje się w zależności od wagi ciała: do 70 kg – 0,2 mg, do 80 kg – 0,2-0,3 mg, do 90 kg – 0,4 mg, powyżej – 0,5 mg. Dla dzieci dawki te powinny być śladowe, 0,05-0,1 mg, w zależności od wieku. W medycynie ludowej mumio dozuje się według wielkości ziaren pszenicy lub ryżu (ok. 0,2 mg).

Preparat można przyjmować doustnie, ale należy popijać go mlekiem, wodą, sokiem owocowym lub wodą mineralną. Napój można dosładzać miodem. Zaleca się stosowanie mumio dwa razy dziennie – rano na czczo i tuż przed snem.

Zostaw komentarz

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>