Wiek a kolor

Często słyszy się pogląd, że odzież (jej fason i kolorystykę) należy dostosowywać do wieku osoby, tzn., że np. osoby starsze nie powinny ubierać się zbyt kolorowo. To oczywiste nieporozumienie. Właśnie w tzw. trzecim wieku powinno ubierać się kolorowo, gdyż wzmacnia to siły obronne organizmu.

W ciągu swego życia człowiek zazwyczaj trzykrotnie zmienia barwy. W okresie dorastania dominują kolory pobudzające (od czerwieni do żółtego), w drugim przeważają kolory uspokajające (fiolet, niebieski, indygo), a w trzecim okresie życia powinniśmy znów ubierać się kolorowo. Unikać należy koloru białego, gdyż powoduje utratę energii. Z tego względu m.in. pościel w wielu szpitalach na Zachodzie nie jest biała, lecz niebieskawa, różowa, jasnozielona lub wzorzysta.

Brytyjski psycholog dr Robert Edelman na podstawie długoletnich badań doszedł do wniosku, że barwy mają dodatni wpływ na stan zdrowia. Oto wybrane rady tego terapeuty:

® Jeśli pragniesz schudnąć, jadaj jak najczęściej z niebieskiej zastawy (dotyczy to również obrusa), błękit zmniejsza bowiem apetyt.

® Jeśli przeżywasz kłopoty i zmartwienia, staraj się mieć w swoim otoczeniu jak najwięcej zieleni, z roślinami włącznie. Zieleń nie tylko bardzo uspokaja, ale również obniża nadmierne ciśnienie krwi.

© Jeśli masz kłopoty z przebudzeniem lub czujesz się nieswojo, zjedz pomarańczę. Jeśli zamierzasz wziąć kąpiel w wannie, dosyp soli kąpielowej w kolorze pomarańczowym, a już koniecznie wytrzyj się ręcznikiem w tym kolorze poczujesz się rześko i lekko. e Jeśli cierpisz na niedokrwistość, spożywaj jak najwięcej pokarmów w kolorze czerwonym, np. buraczki, wiśnie, krwiste befsztyki, wiśniowe galaretki itp. Czerwień powoduje zwiększenie ilości hemoglobiny w organizmie.

© Jeśli przeżywasz stan depresji, włóż na siebie coś żółtego, np. szlafrok kąpielowy, jedz też potrawy o żółtym zabarwieniu. W swoim otoczeniu umieść żółte przedmioty, np. zasłony, lampę, obrus itp.

Zostaw komentarz

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>